sobota, 16 marca 2013

Weekend z królem

     Ostatnio udało mi się wymknąć do szczecińskiego kina Pionier. Co prawda był to środek tygodnia, ale tam klimat zawsze jest weekendowy, a co najważniejsze- kameralny. Uwielbiam to kino z kilku powodów:
- fantastyczne, często niszowe filmy
- genialny klimat
- spokój i brak popcornu
     Na środowym seansie było aż 6 osób: w tym ja z moimi dwiema uroczymi towarzyszkami;). Wybrałyśmy się na "Weekend z królem". Jak zawsze wyszłam zadowolona i zrelaksowana. Film był bogaty w sielskie krajobrazy angielskiej wsi. Naprawdę nie wiedziałam, że Roosevelt był takim kobieciarzem i że hot-dogi były przyczyną ocieplenia stosunków między Anglią a Stanami Zjednoczonymi :). Baaardzo przyjemny film pełen angielskiego humoru. Wydaje mi się jednak, że więcej fanów zdobędzie w żeńskim gronie. Jeśli oglądaliście "Jak zostać królem" to tam również spotkacie Bertiego:)

Uwaga, dla ciekawskich wklejam krótką historię kina bo naprawdę jest godna podziwu!

   Kino "Pionier" oficjalnie działa od 26.09.1909 roku. Zostały jednak znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię -1907 rok. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk.
Kino wielokrotnie zmieniało nazwę :"Weltkinotheater", "Odra" i ostatecznie od 1950 roku nosi nazwę "Pionier".
W sierpniu 2005 roku do Szczecina dotarły wspaniałe wieści z za kanału La Manche. Pionierowi został przyznany tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Poniżej znajduje się certyfikat wystawiony przez Guinness World Records.
Pionier od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, kino nie straciło swojego uroku.
Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to wyjątkowe miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.
Kino posiada 2 sale: salę główną /historyczną/ oraz "Kiniarnię" - powstałą w 2002 roku. Jest ona jak gdyby połączeniem kina i kawiarni - powrotem do początków XX w. Siedząc przy stoliku przy kawie, herbacie czy też lampce wina oglądamy film z projektora, który stoi w sali. Przy dźwiękach pianina /wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku/, wyświetlane są filmy nieme.
Obie sale przystosowane są do organizacji kameralnych imprez z wykorzystaniem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych.

Bilety w poniedziałki są za 13 zł! w środę płaciłam 17zł.





Sto lat...









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz